Najwyższy więc czas, by przedstawić Gości jubileuszowych, X Kasperiańskich Dni Młodych.
abp Grzegorz Ryś
Swoją karierę rozpoczął od Ruchu Światło-Życie, którego najpierw był członkiem, a następnie animatorem. Kolejnym etapem rozwoju duchowego abpa. Rysia było krakowskie seminarium, które ukończył, przyjmując w maju 1988 roku święcenia kapłańskie. W 2011 roku Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a w 2017 Franciszek – arcybiskupem metropolitą łódzkim.
Abp Ryś jest autorem i współautorem licznych książek. Często głosi rekolekcje, na których zawsze gromadzi bardzo wielu słuchaczy. Jest znany z ciętych ripost i chociaż wygląda groźnie, jest bardzo miłym człowiekiem.
Mówi, że Ewangelizacja nie oznacza przyniesienia książki. Ewangelizacja oznacza objawienie na nowo wydarzenia krzyża. Liczymy, że pokaże to objawienie tym uczestnikom Kasperiańskich Dni Młodych, którzy być może o tym zapomnieli.
s. Anna Bałchan SMI
Choć na to nie wygląda, s. Anna Bałchan jest mechanikiem obróbki skrawaniem. Nigdy jednak nie pracowała w wyuczonym zawodzie, ponieważ po szkole średniej wstąpiła do zakonu oraz ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1999 roku pomaga osobom uwikłanym w prostytucję. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, które od 2010 roku nosi nazwę Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. Celem działań s. Anny jest pomoc kobietom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji oraz ich rodzinom.
Bardzo nie lubi, gdy ktoś pyta o to, czy zajmuje się prostytucją. Na takie pytanie odpowiada z przekąsem: “Tak, ale tylko w wolnych chwilach”.
Sylwia Jaśkowiec
Pochodząca z Myślenic zawodniczka klubu LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany, reprezentantka Polski w biegach narciarskich, trzykrotna olimpijka.
Kilka lat temu uległa wypadkowi, który wykluczył ją ze startów przez dwa sezony. Ale podniosła się i dzielnie powróciła do walki z najlepszymi biegaczkami świata.
Pobiegła w Mount Everest Marathon w Himalajach i z czasem 5 godzin 34 minuty i 6 sekund ustanowiła rekord trasy w kategorii zawodników zagranicznych. Siedmiokrotnie wywalczyła Mistrzostwo Polski. Do dwóch złotych medali, które zdobyła podczas Mistrzostw Świata Młodzieżowców, dołożyła brąz, zdobyty w Falun, biegnąc drużynowo z Justyną Kowalczyk. W Pjongczangu pobiła swój olimpijski rekord, kończąc zawody na 24. miejscu. I na tym nie poprzestaje. Jej następnym przystankiem będą Kasperiańskie Dni Młodych:)
Bogdan Kulik
Jest organizatorem warsztatów i szkoleń z zakresu rozwoju umiejętności interpersonalnych oraz warsztatów rytmiczno-bębniarskich. Gry na bębnach uczył się od Jerzego “Słomy” Słomińskiego. Współpracuje z ośrodkami kulturalno-edukacyjnymi, m.in. z Pałacem Młodzieży w Szczecinie, z Klubem Dąb oraz ze szkołami tańca.
Bębniarz znad morza, który stałym bywalcom Kasperiańskich Dni Młodych może być już znany. Podczas IV edycji spotkania, podczas trwania warsztatów bębniarskich, zarażał pasją grania na tarabanów, bongosów, tamburynów i tołumbasów. U niektórych uczestników pasja trwa cały czas i już nie mogą się doczekać powtórki!
Arkadiusz „Arkadio” Zbozień
Pochodzący z Nowego Sącza człowiek orkiestra: raper (ma na koncie cztery płyty), freestylowiec, mówca, autor audiobooka i książki, pomysłodawca ogólnopolskiej akcji „Rób to co kochasz”. Studiował dziennikarstwo oraz etykę i coaching na kierunku filozoficznym. Jego pasją jest żywe słowo i praca z nim na wielu płaszczyznach. Regularnie koncertuje oraz występuje z autorskimi programami profilaktyki uzależnień, w których zachęca do pozytywnych zmian w życiu.
Podkreśla, że jego największym wyzwaniem jest bycie dobrym mężem i tatą, i choć często ponosi w tej kwestii porażki, nieustannie nad tym pracuje.
Robi to, co kocha.
Musical p.t. Tobiasz — Teatr Franciszka
Musical „Tobiasz” opisuje pełną humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji, a zarazem trudną i pełną wzruszeń drogę do dojrzałości, której zwieńczeniem jest historia wielkiej miłości.
Ta oparta o starotestamentalną Księgę Tobiasza opowieść przybliża sylwetkę młodzieńca, mającego za zadanie odebrać pieniądze, które winny jest mu jego krewny. Podróż, w którą rusza, nie obejdzie się bez licznych przygód, w tym flirtowania, śmiertelnych pojedynków czy robienia fatalnego pierwszego wrażenia na przyszłych teściach...
Pod pozorem bycia komedią romantyczną musical przemyca widzom takie wartości jak wzajemna troska, zaufanie oraz to, że Bóg opiekuje się nami bezustannie.
Mimo komediowego zabarwienia nie brak w nim wątków kryminalnych, a nawet elementów horroru. Największym atutem „Tobiasza” jest jednak to, że tworzący go dają 100% tego, co mają w sercach. I obiecują zachwycić zarówno młodą, jak i dojrzałą publiczność.
Kasia Krywult
W ruchu od zawsze: grała w koszykówkę, tańczyła w balecie, trenowała taniec towarzyski i salsę. W 2012 roku “odkryła” zumbę i tak już zostało. Jest licencjonowaną instruktorką Zumba Fitness, Zumba Toning oraz Zumba Kids Junior & Zumba Kids.
Zumba daje jej ogromną ilość pozytywnej energii oraz radość, którą pragnie się dzielić z uczestnikami jej zajęć. Daje gwarancję, że uśmiech na ich twarzach pozostanie na długo, długo po zakończonych zajęciach.
Już od kilku edycji Kasperiańskich Dni Młodych Kasia wyciska z uczestników siódme poty, udowadniając im, że wcale nie trzeba być mistrzem koordynacji i gimnastyki, by czerpać z zumby wiele dobrej zabawy.
Marta Pytlas
Stała bywalczyni Kasperiańskich Dni Młodych; od ich III edycji nie opuściła ani jednego spotkania. Prowadzi warsztaty plastyczne, choć – jak sama mówi – woli określenie warsztat zabawy plastycznej. Nie ma znaczenia, że zdolności manualne uczestników jej zajęć zatrzymały się na sztuce odrysowywania wzorku od szablonu. Jedynymi warunkami, by dołączyć do warsztatów zabawy plastycznej są: cierpliwość, zapał i pozytywne nastawienie.
Tworzenie lecących do nieba lampionów, kopiowanie dzieł van Gogha za pomocą dłoni, wyklejanie obrazów kawą, trawą i ryżem – to wszystko już było. Nie wiadomo co wymyśli na jubileuszową edycję spotkania, ale jedno jest pewne: nie spotkacie tego nigdzie indziej.
ks. Kuba Raczyński
Trzeba powiedzieć, że przyszłość polskiej młodzieży leży mu na sercu. Jest mocno zaangażowany w dzieła ewangelizacyjne, jak Przystanek Jezus i nie tylko. Należy do Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej i jest odpowiedzialny za dzieło NE w rejonie częstochowskim. Znany jest z mocy Słowa, którym stara się żyć na co dzień i przekazywać dalej, aby pozostawało nieskrępowane. SNE św. Jana Chrzciciela, której jest moderatorem liczy obecnie kilkudziesięciu członków.
Na Kasperiańskich Dniach Młodych ks. Kuba poprowadzi nabożeństwo pokutne.
O. Michał Legan OSPPE
Jest niezwykle medialnym paulinem i nietrudno spotkać go w świecie wirtualnym. Jest autorem wielu internetowych cyklów rekolekcyjnych oraz video-komentarzy codziennych czytań biblijnych, które zamieszcza na swojej stronie pod hasłem Kilka słów o Słowie. Ale i łatwo trafić na niego na Jasnej Górze, gdzie aktualnie posługuje, ewangelizującego na Poland Rock Festiwal lub spacerującego po częstochowskich alejach.
Do uczestników Kasperiańskich Dni Młodych wygłosi homilię podczas niedzielnej Mszy Świętej (19 sierpnia, godz. 11.00).
X Kasperiańskie Dni Młodych
- Termin: 16–19 sierpnia 2018 r.
- Miejsce: Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie
- ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!